Zubní kartáčky – Doporučení odborníka – Jana Kroulová, DiS. dentální hygienistka
Doporučení odborníka – Jana Kroulová, DiS. dentální hygienistka
Podle oslovené specialistky, dentální hygienistky Jany Kroulové, DiS., není třeba na zubním kartáčku a v čištění zubů hledat žádnou vědu. Jako vám musí zachutnat víno k romantické večeři, jako se máte dobře cítit ve správně zvoleném oblečení a obuvi, tak máte poznat během pár dnů, zda zvolený či expertem vybraný kartáček je přesně ten šitý na míru.
Pravidlo, že kartáček má být měkký a rovně zastřižený, opravdu platí. Je ale rozdíl ve výrobcích, jaký kartáček považují za měkký, střední, tvrdý. Většinou se měkkost kartáčku pozná podle počtu štětin a materiálu, ze kterého jsou vyrobené, ale to laik nemusí na první pohled poznat. Pokud si nejste jisti správností výběru a nesázíte na pomoc dentální hygienistky či zubního lékaře, zkuste několik kartáčků, které během pár týdnů vystřídáte. Ten správný pocit z čištění poznáte – zuby budou hladké, při jejich čištění neuslyšíte typický skřípavý zvuk, nebude vás bolet ruka při čištění zubů (nevyvíjíte zbytečný tlak na kartáček) a nejsou citlivé a bolestivé dásně.
Čím menší kartáček použijete, tím déle budete své zuby čistit, na druhou stranu se díky jeho velikosti (či spíše maličkosti) snáze dostanete na všechny plošky zubů, i ty obtížně dostupné (například poslední zuby, plošky pod jazykem apod.). Rovně zastřižené štětiny jsou důležité pro efektivní pohyb kartáčku po zubech. Kratší vlákna při nesprávném tvaru (cikcak kartáčky) se nemusí na povrch zubu dostat, zůstane tam tedy místo neočištěné od plaku. Dlouhé či ostře zakončené štětiny se mohou naopak „zapichovat“ do dásní a způsobovat citlivost, po několika měsících může dojít i k obnažení krčku na zubu. Hlavice kartáčku má být co nejmenší, může být na svém konci i zúžená, což vyhovuje například malým dětem nebo lidem s malou čelistí. Rukojeť má být hladká, bez zbytečných gumových či jiných ozdobenin, tak, aby se vám příjemně držela, neklouzala, nevypadávala z ruky. Barva kartáčku ani štětin není rozhodující, záleží jen na vašich preferencích.
Pokud jsou zuby na omak jazykem hladké a jazyk po nich klouže jako po skleničce, je velká pravděpodobnost, že váš kartáček správně čistí a vy jste si správně vybrali. Povlak na zubech opravdu není tvrdý, ale spíše mazlavý, proto nepotřebujete do kartáčku tlačit. Nečistí síla, ale čas. Při správné technice a správném výběru vhodného kartáčku jste na dobré cestě vyhnout se nepříjemnému ošetření v zubní ordinaci a neoblíbenou denní činnost povýšit na alespoň akceptovatelnou povinnost, která se dá zpříjemnit podle Kroulové například sledováním televize.
Více informací zde:
https://www.arecenze.cz/zubni-kartacky/#doporuceni-odbornika-jana-kroulova-dis-dentalni-hygienistka
Komentáře nejsou povoleny.