Rychlé čtení o prevenci nejen u dětí

Důležité upozornění: přečtení žádného článku ani shlédnutí žádného videa Vás perfektně čistit nenaučí a hlavně nezkontroluje. To může jedině vzdělaný profesionál – zubní lékař(ka) nebo dentální hygienist(a/ka).

Vzhledem ke množícím se dotazům v ordinaci, jsem se rozhodl napsat přehledový článek k dané tématice. Bude vhodný pro náhodného čtenáře (spíše čtenářku – matku) i pro naše pravidelné, či nové pacienty. Protože ústní vody, zubní pasty a jiná kosmetika Vám nijak výrazně při čištění zubů, prevenci zubního kazu a parodontitidy nepomůže, nebudu se jim věnovat vůbec. Také se jen okrajově zmíním o ostatních faktorech vzniku zubního kazu, protože také nejsou příliš důležité.

Pokud budeme bavit o péči o zuby dítěte, předpokládám, že rodiče jsou plně instruovaní, umí čistit všemi pomůckami individuálně pro ně vybranými a pravidelně kontrolovanými a upravovanými. Zejména se jedná o mezizubní kartáčky a měkký zubní kartáček. Pokud tomu tak není, důrazně doporučuji návštěvu Vašeho zubního lékaře a dentální hygienistky.

Prevence a vývoj u nejmenších dětí (cca 0-1 – první zoubky)
Nejlepší postup, který se mi osvědčil mimo jiné i doma, je dítě od nejčasnějšího věku zvykat na zubní kartáček a přístup do úst. Dokud nejsou zuby prořezané mokrým, měkkým zubním kartáčkem bez pasty masírujeme dásně formou hry s miminkem. Zpíváme, vyprávíme, cokoliv, aby se dítě bavilo. Po prořezání zubu se vždy nad tímto místem zdržíme a čistíme déle. Pohyby jsou krouživé jako u dospělého a maximálně šetrné. Stačí jedenkrát denně, nevázat na kojení, pouze přidat k např. večernímu rituálu.

Prevence a vývoj u malých dětí (do 3 let – prořezání všech dětských zubů)
S kartáčkem pracujeme stále stejně, jen k čištění „shora“ přidáme čištění i z boku zubu (od tváře a od jazyka). Postupně zubů přibývá, některé mohou být v těsném kontaktu blízko u sebe. Tehdy je nutné začít s čištěním mezizubních prostor. Ze začátku děti nejvíce baví pomůcka jménem Flosspick (dentální nit natažená do plastového držátka). Postupně u zadních zubů je vhodné přidat mezizubní kartáček správné velikosti – doporučí, vybere a naučí dentální hygienistka nebo lékař!

Prevence a vývoj u předškolních a malých školních dětí
(do 8 let – první fáze výměny)

V průběhu času se u velké části dětí uzavřou mezery mezi dětskými stoličkami i jinými zuby a je tedy nezbytná mimojiné i pečlivá mezizubní hygiena. Kolem šestého roku se začínají uvolňovat dolní a později horní řezáky (jedničky a dvojky) – dohromady osm zubů. Spolu s jejich stálými nástupci v předním úseku chrupu se vzadu za druhou dětskou stoličkou ukáže první stálá stolička (šestka). Čištění zůstává stejné, jen po přechodnou dobu nemusí být možné čištění mezizubním kartáčkem. Jakmile zub dostatečně povyroste a mezizubní prostor se otevře, začínáme znovu s mezizubními kartáčky.

Prevence a vývoj u starších dětí (do 12 let – druhá fáze výměny) a dospělých
Do 12 let je většina dětských zubů již vyměněna a postupně dorůstají stálé špičáky a malé stoličky (premoláry). Opět zde platí to, že ne všude je možné čistit mezizubním kartáčkem. Jakmile zuby povyrostou a mezizubní prostory se zpřístupní, znovu začínáme čistit mezizubním kartáčkem. Po dvanáctém roku dorůstají i druhé a později možná i třetí stoličky. Od teď se již nic nemění a pokračuje se stále stejně.

Čisté zuby se nezkazí, parodontitida nevzniká, zuby zůstávají zdravé. Čest vyjímkám, ale za dobu své praxe jsem nepotkal celkově zdravého člověka s perfektní ústní hygienou a nově vzniklým kazem.

Další pomůcky které jsou někdy potřeba – solokartáček (jednosvazkový kartáček), dentální nit. Pomůcky, které jsou ve Vašem případě vhodné, vždy doporučí dentální hygienistka nebo zubní lékař. Zároveň Vás se všemi pomůckami naučí pracovat a zkontroluje účinnost.

Ostatní faktory vzniku kazu:
Čas
Čím déle zuby zůstanou nevyčištěné, tím větší šance je na vznik kazu a parodontitidy. U většiny pacientů stačí perfektně vyčistit jedenkrát denně. Stále ale doporučuji čistit ráno a večer.

Živiny a kyseliny
Důležité je upozornit zvláště na to, že nejde tolik o to kolik cukru nebo jiné potravy sníme a vypijeme, ale jak často a jak dlouho v ústech zůstávají. Bakteriím stačí ke štěstí málo. Příklady nejhorších věcí: dudlíky v sirupu nebo v medu, neustálé cucání cukrátek a lízání lízátek, neustálé usrkávání sladkého nápoje („jupík“, džus i „jen trošku“ sladký čaj), neustálé svačinky (slané i sladké sušenky, tyčinky, brambůrky, hranolky, karamely, …) které se snadno lepí na zuby a zůstávají dlouho na místě. Sladké a kyselé nápoje – kola, kupované ovocné šťávy, energetické nápoje, granulované čaje, … nelze doporučit nic jiného než vynechat. Obecně vzato racionální výživa a dodržování přestávek mezi jídly je pro celkové i zubní zdraví to nejlepší.

Genetika
nemá se vznikem kazu téměř nic společného. Dědí se tvar, počet a postavení zubů. Tedy někdy je obtížnější zuby vyčistit, ale čistý zub se prostě nezkazí. Závažná onemocnění co do vývoje zubů jsou vzácná. Užívání antibiotik v dětství již dnes nebývá pro zuby problém.

Minerály
Vysoce mineralizovaná „tvrdá“ voda nemá podstatný vliv na vznik zubního kamene.

Infekce – bakterie
Zubní kaz a parodontitida je onemocnění infekční. Pokud je dítě vystaveno obrovské infekční zátěži ze strany rodičů, sourozenců, prarodičů a jiných příbuzných a známých, je riziko výskytu kazu vyšší. Ale čistý zub se stejně nezkazí.

Zvyky a návyky se předávají v rodinách. Tedy ne genetika, ale špatné rodinné hygienické návyky můžou za špatný stav zubů dětí a dospělých.
Toto je velmi důležitá informace! Zvyky a návyky se dají změnit.

MDDr. Tomáš Petrák